czwartek, 5 listopada 2015

ZAGROŻENIA PRZY PRACY Z KOMPUTEREM


1. Zagrożenia zdrowotne: fizyczne i psychiczne
Długotrwałe spędzanie czasu (więcej niż 2 godz. dziennie) przy komputerze powoduje ogólne zmęczenie organizmu, osłabienie koordynacji ruchów i rozdrażnienie. Dzieci będące w okresie intensywnego rozwoju fizycznego są niebezpieczeństwa trwałej utraty zdrowia: wady wzroku, skrzywienia kręgosłupa, itd. Komputer może uzależnić tak samo jak alkohol i narkotyki. A na przykład obecna w grach agresja uodparnia dzieci na zło, niszczy współczucie i dziecięcą wrażliwość oraz wyzwala w nich agresję.
2. Szkodliwe programy komputerowe:
- wirusy - program komputerowy posiadający zdolność powielania się, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.Wirusa komputerowego zalicza się do złośliwego oprogramowania.
- trojany-program ukrywający się często w innej aplikacji , ułatwiający przejęcie komputera poprzez osobę z zewnątrz za pomocą internetu.
-adware-jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.
- robaki (worms)-rodzaj programu , którego głównym celem jest powielanie się w internecie i w ten sposób zapychanie go oraz co za tym idzie spowalnianie łączy. 
- spyware-programy komputerowe, których celem jest gromadzenie informacji o użytkowniku, a także ich przesyłanie bez jego wiedzy innym osobom.
- rootkity-narzędzie pomocne we włamaniach do systemów informatycznych. Ukrywa ono niebezpieczne pliki i procesy, które umożliwiają utrzymanie kontroli nad systemem.
- makrowirusy- Do replikowania się makrowirusy wykorzystują języki makr zawarte w zarażanym środowisku. Atakują nie pliki wykonywalne, lecz pliki zawierające definicje makr.
- bomby logiczne- fragment kodu programu komputerowego (często wirusa zawartego w zwykłym programie lub robaka), umieszczony w nim bez wiedzy użytkownika.
3. Profilaktyka antywirusowa
Obrona przed szkodliwym oprogramowaniem:
-instalacja oprogramowania antywirusowego, włączona zapora sieciowa (firewall),
-aktualizacja oprogramowania,
-nie otwieranie załączników poczty elektronicznej niewiadomego pochodzenia,
-czytanie okien instalacyjnych aplikacji,
-wyłączenie makr w MS Excel i Word,
-regularne całościowe skany systemu programem antywirusowym,
-przy płatnościach drogą elektroniczną upewnienie się, że transmisja danych będzie szyfrowana.
4. Punkt przywracania, kopia zapasowa
Punkt przywracania reprezentuje zapisany stan plików systemowych komputera. Przy użyciu punktu przywracania można przywrócić pliki systemowe komputera do stanu z wcześniejszej momentu. Punkty przywracania są tworzone automatycznie przez funkcję Przywracanie systemu co tydzień oraz gdy funkcja Przywracanie systemu wykryje początek zmiany na komputerze, na przykład podczas instalowania programu lub sterownika.
5. Zapora systemowa - firewall
Zapora to oprogramowanie lub urządzenie sprawdzające informacje pochodzące z Internetu lub sieci. Zapora blokuje te informacje lub zezwala na ich przesłanie do komputera w zależności od ustawień.
Zapora może uniemożliwić uzyskanie dostępu do komputera przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie (takie jak robaki) za pośrednictwem sieci lub Internetu. Zapora może też pomóc w uniemożliwieniu komputerowi wysyłania złośliwego oprogramowania do innych komputerów.



Podobnie jak ceglana ściana może stanowić barierę fizyczną, zapora tworzy barierę między Internetem a komputerem.Zapora nie jest tym samym, co program antywirusowy. Aby komputer był dobrze chroniony, należy zaopatrzyć się zarówno w zaporę, jak i w program antywirusowy i chroniący przed złośliwym oprogramowaniem.
6. Oprogramowanie antywirusowe
Program antywirusowy (antywirus) – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
Programy antywirusowe często są wyposażone w dwa niezależnie pracujące moduły (uwaga: różni producenci stosują różne nazewnictwo):
skaner – bada pliki na żądanie lub co jakiś czas; służy do przeszukiwania zawartości dysku
monitor – bada pliki ciągle w sposób automatyczny; służy do kontroli bieżących operacji komputera
Do najbardziej znanych programów antywirusowych należą:
· AntiVirenKit firmy G Data Software 
· AVAST! firmy ALWIL Software 
· ClamAV na licencji GNU GPL 
· NOD32 firmy Eset 
· Norman Virus Control firmy Norman ASA 
· Norton Antivirus firmy Symantec 
· OpenAntiVirus na licencji GNU GPL 
· Panda Antivirus firmy Panda Software 
· Sophos Anti-virus firmy Sophos
7. Usuwanie adware: AdwCleaner.pl
AdwCleaner to lekki i skuteczny program do usuwania szkodliwych komponentów. Program radzi sobie z eliminowaniem modułów szpiegowskich (spyware i adware), procesów typu PUP/LPI (potencjalnie niepożądane oprogramowanie), pasków narzędziowych (Ask Toolbar, Babylon Toolbar, SweetIM Toolbar) i szkodliwych wpisów w konfiguracji przeglądarek internetowych. Adwcleaner to świetny program do usuwania toolbarów z przeglądarek.




1 komentarz:

  1. Na pewno jeśli dużo czasu spędzamy przed komputerem oraz pracujemy w sieci to musimy co nieco na ten temat wiedzieć. Ja jestem zdania, ze doskonale na stronie https://www.connecto.pl/oprogramowanie-dla-produkcji/ wytłumaczono czym jest oprogramowanie dla produkcji i u mnie w pracy się go używa.

    OdpowiedzUsuń