czwartek, 10 grudnia 2015

CAMERA OBSCURA

Camera obscura:

Prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Pierwowzór aparatu fotograficznego. Camera obscura bywa nazywana również ciemnią optyczną lub kamerą otworkową. Urządzenie to zbudowane jest z poczernionego wewnątrz pudełka (dla zredukowania odbić światła). Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór (średnicy 0,3–1 milimetra zależnie od wielkości kamery) spełniający rolę obiektywu, a na drugiej matowa szyba (matówka) lub kalka techniczna. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na matówce odwrócony i pomniejszony (lub powiększony) obraz. Wstawiając w miejsce matówki kliszę fotograficzną można otrzymać zdjęcie. Obraz otrzymany za pomocą camera obscura posiada następujące cechy: miękkość, łagodne kontrasty, rozmycie, nieskończoną głębię ostrości oraz zupełny brak dystorsji, a wykonany na materiale barwnym – pastelową kolorystykę. Z uwagi na te cechy obrazu camera obscura bywa do dzisiaj wykorzystywana w fotografii artystycznej.

Historia powstania :

Początków tego urządzenia można się doszukiwać w starożytnej Grecji. Arystoteles, podczas częściowego zaćmienia Słońca, zaobserwował obraz tworzony na ziemi przez promienie przechodzące między liśćmi drzewa. Euklides w swojej Optyce opisywał prostoliniowe rozchodzenie się światła i możliwość powstawania obrazu po przejściu promieni słonecznych przez niewielki otwór. Obserwacje prowadzone z użyciem tego prostego instrumentu optycznego były prowadzone przez starożytnych Chińczyków, Greków i Arabów. Jednak pierwszy znany nam naukowy opis ciemni optycznej znajduje się w rękopisach (pochodzących najprawdopodobniej z 1020 roku) arabskiego matematyka Alhazena (Hasana) z Basry. Najsłynniejszą pracą z około stu, jakie po nim pozostały, był traktat o optyce Kitab-al-Manadhirn. Księga wydana po łacinie w Średniowieczu wywarła wielki wpływ na naukę, szczególnie na prace Rogera Bacona i Johannesa Keplera.Ciemnia optyczna służyła astronomom do obserwacji rocznych torów, po jakich porusza się słońce, plam słonecznych i księżyca. Służyła też jako pomoc przy wykonywaniu rysunków. Była wykorzystywana przez artystów malarzy, między innymiLeonardo da Vinci i Bernardo Bellotto, jako narzędzie pomocne przy określaniu np. perspektywy.Przez analogię z powstawaniem obrazu w kamerze otworkowej Roger Bacon wyjaśnił sposób powstawania obrazu w oku.W 2007 roku Jarosław Włodarczyk opublikował w czasopiśmie Journal for the History of Astronomy hipotezę stosowania ciemni optycznej do obserwacji zaćmień słońca przez Mikołaja Kopernika[3]. Włodarczyk porównał wyniki uzyskane przez Kopernika z wyliczonymi współcześnie maksymalnymi fazami zaćmień słońca we Fromborku. Różnice pomiędzy nimi mogły wynikać z błędów powodowanych przez camera obscura.W 1550 roku Girolamo Cardano zastąpił otwór pojedynczą soczewką skupiającą. W 1569 roku wenecjanin Daniello Barbaro opisał w swoim dziele La practica della perspectiva zasadę działania przesłony.Johann Wolfgang Goethe przy pomocy camera obscura utrwalał widoki ze swoich podróży.


czwartek, 3 grudnia 2015

ULOTKA REKLAMOWA

Format A4
Orientacja pozioma
Towar: cena,opis,zdjęcie,firma,adres,slogan reklamowy,
Estetyczna szata graficzna






czwartek, 26 listopada 2015

BUDOWA KOMPUTERA PC

1.Jednostka centralna

-Obudowa komputera to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera. Niektóre obudowy posiadają wbudowany zasilacz komputera.
-Zasilacz komputera − urządzenie, służące do przetwarzania napięcia przemiennego dostarczanego z sieci energetycznej na niskie stabilizowane napięcia stałe, niezbędne do pracy pozostałych komponentów komputera.
















Płyta główna– obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.W komputerze na płycie głównej znajdują się: procesory, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi (np. PCI), oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury i zasilacza. W niektórych konstrukcjach także gniazda do innych urządzeń zewnętrznych, do których sprzęt znajduje się na płycie głównej (port szeregowy, port równoległy, USB).










Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (ULSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.










RAM– podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM, których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.







Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.







Port sprzętowy to zazwyczaj złącze w komputerze (np. port szeregowy, port równoległy, USB, FireWire) lub innym urządzeniu cyfrowym, do którego podłączane są urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura, mysz, drukarka, modem, skaner i inne.W informatyce port to interfejs, poprzez który przesyłane są dane.






Dysk twardy– rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek , w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.








Napęd optyczny – urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje dane na tzw. nośnikach optycznych.












2.Urządzenia peryferyjne

Monitor komputerowy – ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji użytkownika z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników działania programów uruchomionych na komputerze.








Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.







Mysz – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.





Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku.







Router– urządzenie sieciowe pracujące w trzeciej warstwie modelu OSI. Służy do łączenia różnych sieci komputerowych (różnych w sensie informatycznym, czyli np. o różnych klasach, maskach itd.), pełni więc rolę węzła komunikacyjnego.








Joystick - urządzenie wejścia komputera, manipulator służący do sterowania ruchem obiektów na ekranie.





czwartek, 12 listopada 2015

PRAWA AUTORSKIE

1. Definicja
Prawo autorskie- dyscyplina prawa cywilnego, zespół norm prawnych wchodzących w skład prawa własności intelektualnej, a także ogół praw przysługujących autorowi utworu (lub innemu uprawnionemu podmiotowi) upoważniających go do decydowania o eksploatacji utworu i czerpaniu z niej korzyści finansowych.
2. Utwór
Utwór – przedmiot prawa autorskiego, wynik działalności twórczej człowieka posiadający indywidualny charakter, ustalony przez jego twórcę lub współtwórców w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
3. Rodzaje licencji:
-freeware-licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).
-public domain-w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego.
-shareware-rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do wypróbowania przez użytkowników w określonym czasie. Czasami po określonej liczbie dni (wersja trial) lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba zapłacić lub zrezygnować z korzystania z niego, odinstalowując go. Niektóre programy po skończeniu okresu próbnego same się usuwają w czasie pracy.
-trial-rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni). Czasami zamiast ograniczenia na liczbę dni jest ograniczenie na liczbę uruchomień programu. Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program będzie rejestracja albo usunięcie z dysku twardego. Zazwyczaj wersje próbne rozprowadzane są na tej licencji.
-demo-twórczość np.: muzyczna, plastyczna (grafika komputerowa), filmowa, programistyczna; zapisana i udostępniana jako demonstracja możliwości twórców (często w celach promocyjnych - wyjątek demoscena).
-adware-programowanie, za którego użytkowanie jego autor nie pobiera opłaty. Zamiast tego program wyświetla banery reklamowe. Wiele programów sprzedawanych na licencji shareware, które niegdyś po wygaśnięciu okresu testowego przestawały dzialać przekształcanych jest w produkty typu adware. Adware często zachowuje opcje kupienia programu i pozbycia się reklam, które pobierane z internetu obniżają szybkość połączenia, a także niejednokrotnie zaburzają działanie systemu operacyjnego. Na rozpowszechnianie programu (np. w internecie) należy uzyskać zgodę autora. Ang. oprogramowanie reklamowe. 
-cardware- rodzaj licencji oprogramowania wywodzący się od Freeware i Shareware. Używany przez autorów, którzy udostępniają swoje programy za darmo: w zamian za to oczekują, że użytkownik przyśle im kartkę pocztową (najczęściej z miejscowości, w której mieszka). Wymóg ten bywa mniej lub bardziej kategoryczny w zależności od konkretnej licencji. Niektóre uzależniają od tego legalność używania programu, inne pozostawiają to dobrej woli użytkownika jako sposób na wyrażenie wdzięczności autorowi. Istnieje też wersja emailware wymagająca przysłania emaila.
-GNU-uniksopodobny system operacyjny złożony wyłącznie z wolnego oprogramowania.
4. Odpowiedzialność karna:
- włamywanie się do komputera-do 2 lat pozbawienia wolności
- podrzucanie wirusa-do 3 lat pozbawienia wolności
- piractwo komputerowe-do 5 lat pozbawienia wolności
5. Dozwolony użytek prywatny
Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego, który obejmuje krąg osób pozostających w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
6. Zasady korzystania z cudzych materiałów.
TO, CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ
1. Zamieszczenie (na własnej witrynie) cudzego tekstu i podpisanie go własnym nazwiskiem.
2. Zamieszczenie cudzego tekstu bez podania autora. 
3. Wplatanie do własnych tekstów twórczych fragmentów cudzych tekstów jako własnych. Takie 
fragmenty mogą się znaleźć w naszym tekście, ale ujęte w cudzysłów oraz właściwie opisane (autor, źródło fragmentu, jeśli jest to strona internetowa – wraz z podaniem linku). 
6. Przeróbka i łączenie cudzych utworów bez zgody i wiedzy autora. 
7. Przywłaszczanie sobie cudzych rozwiązań technicznych i webmasterskich w organizacji innego serwisu, sposobu jego funkcjonowania, interface’u, newslettera itd.
8. Zamieszczenie cudzego tekstu bez zgody autora (licencji autorskoprawnej).Autor może sobie nie życzyć, aby jego tekst znalazł się w jakimś niekorzystnym kontekście lub z innych względów nie życzyć sobie publikacji na jakiejś witrynie.
9. Zamieszczenie cudzego tekstu bez linka źródłowego zwłaszcza problem ten dotyczy „przytaczania” tekstów na różnych forach
CO MOŻNA ROZPOWSZECHNIAĆ?
Wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:
1. Już rozpowszechnione: 
a. sprawozdania o aktualnych wydarzeniach, 
b. aktualne artykuły i wypowiedzi na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne, 
c. aktualne zdjęcia reporterskie, 
2. Krótkie wyciągi ze sprawozdań, artykułów i wypowiedzi 
3. Przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych, 
4. Mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach ; nie upoważnia to jednak do publikacji zbiorów mów jednej osoby 
5. Krótkie streszczenia rozpowszechnianych utworów



KASJER

1. Lista kroków
Opis słowny algorytmu wydawania reszty. Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu Krok 1: Ustalenie wartości początkowych Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4
2. Schematy blokowe







3. MS Excel, VBA
4. Języki programowania, np.
PASCAL
C++

//Wydawanie reszty, C++ #include <iostream> #include <stdlib.h> using namespace std; int main(int argc, char *argv[]) { //tablica dostepnych nominalow int N[8]={200, 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1}; int R,P, i; cout << "Podaj reszte do wyplacenia: "; cin >> R; i=0; while (R>0) //dopoki nie wydano calej reszty { if (R >= N[i]) //sprawdz czy mozna wydac danym nominalem { P=R / N[i]; //ile razy wydac dany nominal R=R-(N[i]*P); //zmniejsz reszte o wydany nominal cout << N[i] << " x " << P << endl; //wypisz wynik } i++; //rozpatrz kolejny nominal } system("PAUSE"); return 0; }

czwartek, 5 listopada 2015

ZAGROŻENIA PRZY PRACY Z KOMPUTEREM


1. Zagrożenia zdrowotne: fizyczne i psychiczne
Długotrwałe spędzanie czasu (więcej niż 2 godz. dziennie) przy komputerze powoduje ogólne zmęczenie organizmu, osłabienie koordynacji ruchów i rozdrażnienie. Dzieci będące w okresie intensywnego rozwoju fizycznego są niebezpieczeństwa trwałej utraty zdrowia: wady wzroku, skrzywienia kręgosłupa, itd. Komputer może uzależnić tak samo jak alkohol i narkotyki. A na przykład obecna w grach agresja uodparnia dzieci na zło, niszczy współczucie i dziecięcą wrażliwość oraz wyzwala w nich agresję.
2. Szkodliwe programy komputerowe:
- wirusy - program komputerowy posiadający zdolność powielania się, tak jak prawdziwy wirus, stąd jego nazwa. Wirus do swojego działania potrzebuje i wykorzystuje system operacyjny, aplikacje oraz zachowanie użytkownika komputera.Wirusa komputerowego zalicza się do złośliwego oprogramowania.
- trojany-program ukrywający się często w innej aplikacji , ułatwiający przejęcie komputera poprzez osobę z zewnątrz za pomocą internetu.
-adware-jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, ale zawierającym funkcję wyświetlającą reklamy.
- robaki (worms)-rodzaj programu , którego głównym celem jest powielanie się w internecie i w ten sposób zapychanie go oraz co za tym idzie spowalnianie łączy. 
- spyware-programy komputerowe, których celem jest gromadzenie informacji o użytkowniku, a także ich przesyłanie bez jego wiedzy innym osobom.
- rootkity-narzędzie pomocne we włamaniach do systemów informatycznych. Ukrywa ono niebezpieczne pliki i procesy, które umożliwiają utrzymanie kontroli nad systemem.
- makrowirusy- Do replikowania się makrowirusy wykorzystują języki makr zawarte w zarażanym środowisku. Atakują nie pliki wykonywalne, lecz pliki zawierające definicje makr.
- bomby logiczne- fragment kodu programu komputerowego (często wirusa zawartego w zwykłym programie lub robaka), umieszczony w nim bez wiedzy użytkownika.
3. Profilaktyka antywirusowa
Obrona przed szkodliwym oprogramowaniem:
-instalacja oprogramowania antywirusowego, włączona zapora sieciowa (firewall),
-aktualizacja oprogramowania,
-nie otwieranie załączników poczty elektronicznej niewiadomego pochodzenia,
-czytanie okien instalacyjnych aplikacji,
-wyłączenie makr w MS Excel i Word,
-regularne całościowe skany systemu programem antywirusowym,
-przy płatnościach drogą elektroniczną upewnienie się, że transmisja danych będzie szyfrowana.
4. Punkt przywracania, kopia zapasowa
Punkt przywracania reprezentuje zapisany stan plików systemowych komputera. Przy użyciu punktu przywracania można przywrócić pliki systemowe komputera do stanu z wcześniejszej momentu. Punkty przywracania są tworzone automatycznie przez funkcję Przywracanie systemu co tydzień oraz gdy funkcja Przywracanie systemu wykryje początek zmiany na komputerze, na przykład podczas instalowania programu lub sterownika.
5. Zapora systemowa - firewall
Zapora to oprogramowanie lub urządzenie sprawdzające informacje pochodzące z Internetu lub sieci. Zapora blokuje te informacje lub zezwala na ich przesłanie do komputera w zależności od ustawień.
Zapora może uniemożliwić uzyskanie dostępu do komputera przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie (takie jak robaki) za pośrednictwem sieci lub Internetu. Zapora może też pomóc w uniemożliwieniu komputerowi wysyłania złośliwego oprogramowania do innych komputerów.



Podobnie jak ceglana ściana może stanowić barierę fizyczną, zapora tworzy barierę między Internetem a komputerem.Zapora nie jest tym samym, co program antywirusowy. Aby komputer był dobrze chroniony, należy zaopatrzyć się zarówno w zaporę, jak i w program antywirusowy i chroniący przed złośliwym oprogramowaniem.
6. Oprogramowanie antywirusowe
Program antywirusowy (antywirus) – program komputerowy, którego celem jest wykrywanie, zwalczanie i usuwanie wirusów komputerowych. Współcześnie najczęściej jest to pakiet programów chroniących komputer przed różnego typu zagrożeniami.
Programy antywirusowe często są wyposażone w dwa niezależnie pracujące moduły (uwaga: różni producenci stosują różne nazewnictwo):
skaner – bada pliki na żądanie lub co jakiś czas; służy do przeszukiwania zawartości dysku
monitor – bada pliki ciągle w sposób automatyczny; służy do kontroli bieżących operacji komputera
Do najbardziej znanych programów antywirusowych należą:
· AntiVirenKit firmy G Data Software 
· AVAST! firmy ALWIL Software 
· ClamAV na licencji GNU GPL 
· NOD32 firmy Eset 
· Norman Virus Control firmy Norman ASA 
· Norton Antivirus firmy Symantec 
· OpenAntiVirus na licencji GNU GPL 
· Panda Antivirus firmy Panda Software 
· Sophos Anti-virus firmy Sophos
7. Usuwanie adware: AdwCleaner.pl
AdwCleaner to lekki i skuteczny program do usuwania szkodliwych komponentów. Program radzi sobie z eliminowaniem modułów szpiegowskich (spyware i adware), procesów typu PUP/LPI (potencjalnie niepożądane oprogramowanie), pasków narzędziowych (Ask Toolbar, Babylon Toolbar, SweetIM Toolbar) i szkodliwych wpisów w konfiguracji przeglądarek internetowych. Adwcleaner to świetny program do usuwania toolbarów z przeglądarek.




czwartek, 22 października 2015

ŹRÓDŁA INFORMACJI

Najbardziej rozpowszechnione źródła informacji to:

~ SMS - Short Meassage Service (pol. krótkie wiadomości tekstowe) to usługa dostępna we wszystkich współczesnych telefonach komórkowych.Polega ona na tym, że ze swojego telefonu możemy wysłać wiadomość w postaci tekstu na inny telefon komórkowy.SMS-y są wygodne m.in. dlatego, że pozwalają tanio, szybko i bez zbędnej gadaniny przekazać informację.Dużą zaletą SMS-ów jest fakt iż niemal zawsze możemy mieć pewność, że wysłana przez nas wiadomość dotarła do adresata. Dzieje się tak dlatego, ponieważ sieć pamięta wysyłane SMS-y tak długo jak zostało to przez nas ustawione w swoim telefonie i przez ten czas próbuje dostarczyć wiadomość do adresata.



~ MMS - Multimedia Messaging Service to rozszerzenie funkcji SMS i EMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp.Jednak w przeciwieństwie do wiadomości tekstowych, MMS-y sprawiają sporo kłopotów - często mamy problemy z ich wysyłaniem oraz odbieraniem.MMS polega na technologii pakietowej transmisji danych GPRS. Pakiety danych są transmitowane do centrum wiadomości multimedialnych, a stamtąd, dzięki usługom pochodnym od WAP Push, do telefonu odbiorcy.





~ komunikatory - program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą liczbą komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet (dlatego komunikatory internetowe). Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji. Przykłady komunikatorów,które używa większość osób :
SKYPE




GG-Gadu Gadu



Facebook Messenger

~ listy elektroniczne (Poczta elektroniczna, e-poczta, e-mail) - usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.Wraz z wiadomością tekstową można przesyłać dane innego typu w formie tzw. Załączników.

~ portale społecznościowe- serwis internetowy, który istnieje w oparciu na zgromadzonej wokół niego społeczności. Tworzy tak zwane media społecznościowe. Największe portale społecznościowe:
-Facebook, -Twitter, -Instagram, -YouTube


~ blog - rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.

~Reklama  – informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei (np. promowanie marki).

~ reklamy internetowe - forma marketingu, używająca jako medium Internetu i strony WWW (World Wide Web). Służy do przesłania informacji marketingowej i pozyskania klientów. Przykłady marketingu internetowego to przede wszystkim różne formy reklamy między innymi strony rezultatów wyszukiwarki, baner, reklamy multimedialne, reklamy serwisów społecznościowych, interstitial, ogłoszenia reklamowe w Internecie, sieci reklamowe oraz e-mail marketing, łącznie z e-mail spam.



czwartek, 8 października 2015

PRZEGLĄDARKI INTERNETOWE


Przeglądarka Chrome - jest zupełnie darmową przeglądarką stworzoną przez firmę Google. Charakteryzuje ją minimalistyczny interfejs, oszczędność miejsca, a także duża szybkość działania i wczytywania stron internetowych. Choć Google Chrome wydaje się skromne, oferuje wiele różnych funkcji.Przeglądarka zawiera również wygodny pasek do tłumaczenia treści stron zintegrowany z Google Translate.Posiada również zintegrowany menadżer pobierania plików i menadżer importu ustawień z konkurencyjnych przeglądarek.W podobny sposób pracują również rozszerzenia oraz wtyczki, dzięki czemu awaria jednego z komponentów przeglądarki nie będzie skutkowała zawieszeniem się całego programu. W Google Chrome znajdziemy również tryb Incognito, dzięki któremu użytkownik może bezpiecznie przeglądać strony bez zapisywania historii i bez śledzenia.Przeglądarka oferuje również bardzo rozbudowaną synchronizację obejmującą zakładki, historię, zapisane hasła, dodatki, a także ustawienia.



Opera – darmowa przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA.Jest programem darmowym, opartym na licencji freeware.Nowy interfejs przeglądarki stworzony został zgodnie z wytycznymi jakie od pewnego czasu wykreowała konkurencja. Charakteryzuje się on minimalizmem, łatwością dostępu do wszystkich oferowanych funkcji i narzędzi, a także wyświetlaniem zawartości przeglądanych stron internetowych na jak największym możliwym obszarze ekranu. Opera oferuje funkcje szybkiego wybierania, mechanizm kart, pozwalający wygodnie przeglądać w obrębie jednego okna wiele witryn czy też tryb Off-road. Służy on do kompresji przeglądanych stron WWW i powoduje ich szybsze wczytywanie, a przydać się może w przypadku kiedy łączymy się z Internetem przy użyciu 3G. Pozostałe funkcje oferowane przez nową generację Opery to obsługa rozszerzeń i motywów, pozwalających personalizować funkcjonalność i wygląd przeglądarki do własnych upodobań, podstawowe narzędzia programistyczne czy ulepszony mechanizm zarządzania ulubionymi miejscami w Sieci.



Internet Explorer (IE) (oficjalnie Windows Internet Explorer)– to przeglądarka internetowa, produkt amerykańskiej firmy Microsoft.Istotną cechą Internet Explorera jest otwarty charakter programu, dzięki któremu firmy trzecie mogą tworzyć tzw. wtyczki rozszerzające funkcjonalność przeglądarki.Z jednej strony, w całym zestawieniu jest to przeglądarka z najdłuższą tradycją, z drugiej jednak można by mówić o epoce starego i nowego Internet Explorera, mimo że to nadal silnik Trident. Kolosalna zmiana nastąpiła podczas debiutu wersji 9, która oferowała znacznie lepsze wsparcie dla nowych standardów. Od tamtej pory firma Microsoft zdecydowanie lepiej radzi sobie z oferowaniem użytkownikom dobrej aplikacji do korzystania z Internetu. Problem stanowi ciągle żywa pamięć o Internet Explorerze 6 – przeglądarce dobrej w momencie swojej premiery, która z czasem stała się jednak kulą u nogi tak producenta jak i webdeweloperów i która w pewnym momencie hamowała rozwój witryn internetowych.Najnowsza odsłona IE zadebiutowała wraz z systemem Windows 8.1. Największe zmiany to synchronizacja danych w ramach usługi OneDrive, a także bardzo agresywne wykorzystanie akceleracji sprzętowej. Choć z zewnątrz przeglądarka nie zmieniła się od wspomnianej wersji 9, pod maską zaszły w niej gruntowne zmiany. Przeglądarka zachowała prostotę obsługi, wyraźnie jednak poprawiło się wsparcie dla nowych standardów, a także szybkość działania.


Mozilla Firefox- otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Mozilla Corporation oraz ochotników. Zadebiutowała ona w 2002 roku i od tego czasu jest sukcesywnie rozwijana, rozbudowywana o nowe funkcje i dostosowywana do wymagań użytkowników.Aplikacja udostępnia kluczowe, niezbędne do komfortowego przeglądania funkcje, jednak do dyspozycji użytkowników oddano setki wtyczek i rozszerzeń pozwalających dostosować program do indywidualnych potrzeb. Posiada także wbudowany komunikator Hello, umożliwiający czat tekstowy oraz wideorozmowy, mamy tu także wbudowany czytnik PDF, umożliwiający odczytywanie dokumentów tego rodzaju bezpośrednio w przeglądarce, a także panelowy menedżer pobierania i otwieranie trybu prywatnego w osobnym oknie. Znajdziemy też Find Bar - czyli wyszukiwanie tekstu na wielu stronach równocześnie.Mozilla Firefox dysponuje możliwością przeglądania stron w kartach, blokowania wyskakujących okienek pop-up, użytkownik może też skorzystać z wbudowanego mechanizmu sprawdzania pisowni (także po polsku). Do naszej dyspozycji oddany został wygodny menadżer pobierania plików.

Mozilla Firefox jest moją ulubioną przeglądarką internetową ze względu na szybkość działania,dostępność wielu funkcji, łatwość w obsługiwaniu itd. Jest to najlepsza przeglądarka, jakiej do tej pory używałam, a testowałam m.in. Operę, Internet Explorer oraz Chrome, chociaż muszę powiedzieć, że Chrome również jest dobrą przeglądarką ale bardziej do gustu przypadła mi jednak Mozilla. Przeglądarka działa jak powinna, nie mam do niej żadnych zastrzeżeń i jestem z niej bardzo zadowolona !



ZDJĘCIA DO E-DZIENNIKA

czwartek, 24 września 2015

MÓJ ULUBIONY PROGRAM KOMPUTEROWY




Moim ulubionym programem komputerowym jest Microsoft PowerPoint.Jest to program do tworzenia prezentacji multimedialnych.W tym programie PowerPoint tekst, grafika, filmy lub inne obiekty są przez użytkownika łączone w slajdy. Slajdy mogą być drukowane lub wyświetlane za pomocą monitora albo projektora multimedialnego. Przejścia pomiędzy slajdami, jak również pojawianie się obiektów, można animować na wiele sposobów.Prezentacje multimedialne można też tutaj zapisać na wiele sposobów.Ogółem jest to program,który daje wiele możliwości oraz zabawy !










czwartek, 17 września 2015

LEKCJA ORGANIZACYJNA

Dzisiaj na lekcji informatyki zapoznaliśmy się z PSO oraz z zasadami BHP w pracowni informatycznej.